דלג לתוכן כפתור לפתיחת תפריט נגישות

תפריט נגישות

הצהרת נגישות

E.M.D.R
מידע

כמה זמן ייקח טיפול הEMDR שלך?

בחזרה לעמוד מאמרים
 
איך ניתן לדעת כמה זמן ייקח טיפול ה-EMDR שלך?

באופן כללי, רובם המוחלט של טיפולי ה-EMDR נמדדים בשבועות או בחודשים. במקרים מועטים יש צורך בטיפול שנמדד בשנים ספורות. גם במקרים בו טיפול EMDR הינו ארוך יותר, הוא עדיין מהיר משמעותית מכל אלטרנטיבה. הנה המידע הדרוש לך כדי לקבל חישוב מדויק יותר:
ניתן לחלק את הדינמיקות המובילות אנשים לטיפול לשתיים עיקריות. לראשונה אני קוראת 'דינמיקת קו השבר'- כלומר, מצב בו הכל היה בסך הכל בסדר, ואז קרה אירוע קשה – תאונה / תקיפה מינית / מחלה / מוות / התקלות / שוד / פריצה, ומאז יש סימפטומים. רוב המחקרים ב-EMDR הם על הדינמיקה הזו, והמחקרים מראים 77-90 אחוזי החלמה מפוסט טראומה תוך 5-12 פגישות.

לרוב האנשים עם זאת, יש דינמיקה שונה - אני קוראת לה 'דינמיקת עוד לבנה בחומה'- כלומר אין בהכרח רק אירוע-שניים-שלושה חריפים, אלא יש ריבוי אירועים שליליים שכל אחד מהם הוא לא בהכרח ברמה הכי גבוהה, אבל ניתן לצפות בהשפעה מצטברת בשל ריבוי האירועים. זה קרה לי, ואז זה קרה לי, ואז זה קרה לי. או זה פגע לי בביטחון העצמי, ואז זה פגע לי בביטחון העצמי, ואז זה פגע לי בביטחון העצמי וכך הלאה.

אם זכור לך משיעורי חשבון, מהירות X זמן = דרך. כלומר אם רוצים לדעת מה הזמן בו יש צורך, צריך לדעת שני נתונים. צריך לדעת מה הדרך, כלומר: מהי כמות האירועים ששמורים אצלך בצורה גולמית ויוצרים את הסימפטומים שמפריעים לך, ומה מהירות העיבוד. מהירות העיבוד תלויה במומחיות מטפל ה-EMDR ובחוזק הנפשי שלך. בדרך כלל עיבוד זיכרון ספציפי נמשך 2-3 פגישות. 

בניית טיפול ב-EMDR לוקחת לרוב 2-3 פגישות, תלוי ברמת המורכבות. ברגע שיודעים מה הדרך ומתחילים לעבוד ויודעים מה קצב העיבוד, התשובה על הזמן היא פשוט דרך חלקי מהירות. לרוב יהיה מדובר על הגבול העליון, כי בדרך כלל ככל שמתקדמים בטיפול, התהליכים מתרחשים מהר יותר.

הזמן ממש לא נקבע לפי עוצמת הסימפטומים. יש סימפטומים חריפים, שהם תוצאה של מספר קטן של אירועים (לכך התכוונתי בדינמיקת 'קו השבר'), ויש סימפטומים בינוניים, שהם תוצאה של מספר רב של אירועים (לכך התכוונתי בדינמיקת 'עוד לבנה בחומה').

הזמן גם ממש לא נקבע לפי מהות הסימפטומים. למשל היו לי מטופלים שסבלו מחרדת טיסה והטיפול בכך נמשך 1-3 פגישות. במקרים אלו, חרדת הטיסה הייתה תוצאה של כיסי אויר בטיסות קודמות. במקרים אחרים הטיפול נמשך 7-8 פגישות, ובמקרים שכאלו חרדת הטיסה הייתה תוצאה של פגישה על המטוס, באדם מתעלל מהעבר, והיה צורך להשלים את העיבוד של ההתעללות ואת הקישור שנוצר עם המטוס.

במקרים אחרים הטיפול נמשך 30 פגישות. במקרים אלו, הרעש של המטוס עורר זיכרונות של צעקות שהיו בבית במהלך הילדות, או שחוסר האונים בטיסה עורר חוסר אונים בפגיעות מיניות קודמות, או שהפחד מתגובות הנוסעים להתקף חרדה עורר לעג מצד ילדים אחרים בילדות, וכך הלאה. במקרים אלו, הסימפטום חלף רק אחרי שהשלמנו את העיבוד של כל מה שיצר אותו.

ברשת קליניקות מומחים בשיטת EMDR אנחנו מציעים קניית סדרה וחלוקה לתשלומים כדי להקל על ההוצאה הכלכלית. ניתן לקנות סדרה של 5 טיפולים ושל 10 טיפולים. כמובן, כמו שאם קונים כרטיסיית אוטובוס, ואחרי שהיא נגמרת עדין צריכים לנסוע, פשוט קונים עוד אחת, כך גם כאן. מספר הסדרות הנדרש משתנה לפי הצורך (כמוסבר לעיל). התועלת בקניית סידרה היא כספית – אנחנו מאפשרים הנחות משמעותיות בקניה סידרה, והסיכון אפסי – אם הטיפול יסתיים לפני שסיימת את הסדרה האחרונה שקנית, אנו נותנים החזר על פגישות שלא נוצלו.

בעוד בדינמיקת 'קו השבר', כל הטיפול נגמר תוך שבועות, בדינמיקת 'עוד לבנה בחומה' בהתחלה השינוי יהיה ברמת הזיכרונות הבודדים. כלומר כל פעם נתחיל לעבוד על זיכרון שמכאיב לך ברמה מסוימת, ועם העיבוד ב- EMDR המטען הרגשי בו יתפוגג עם השינוי שיחול בו, כאשר יהפוך מזיכרון ששמור בצורה גולמית לזיכרון ששמור בצורה מעובדת. כך נעבור זיכרון אחר זיכרון, ובכל פעם ניתן לראות את השינוי בזיכרון עליו עובדים. עם זאת, עבור שינוי ברמה הכללית יש צורך בהשלמת עיבוד של מאסה קריטית של אירועים. זה כמו שאם נעוצים לנו עשרה נעצים ברגל, והוצאנו שלושה, אלו שעוד לא הוצאנו עדין יכאיבו ויגרמו לסימפטומים.

ככל שיהיו פחות ופחות אירועים פעילים, ככל שנתקדם בתהליך העיבוד, עוד לפני שנסיים, נוכל להתחיל לראות שינוים הדרגתיים. למשל, עוצמת הסימפטומים תרד, הם יקרו לעיתים רחוקות יותר, או שיעבור זמן קצר יותר מרגע ההתחלה שלהם ועד שהם חולפים. אם נשתמש במטאפורה – אם הסימפטומים הם בור, אז ניפול לבור לעיתים יותר רחוקות, הוא יהיה פחות עמוק, נוכל לזהות יותר מהר שאנחנו בבור, וייקח לנו פחות זמן לצאת ממנו.

עם זאת חשוב לזכור, כי כל עוד יש זיכרונות פעילים שליליים שטרם עובדו – טריגרים יכולים להפעיל אותם, ולכן הסימפטומים עדיין לא ייעלמו.
כל העבודה ב- EMDR מורכבת משני תהליכים מרכזיים: זיהוי הזיכרונות שעדין פעילים עלינו לשלילה והשלמת העיבוד שלהם.
בדינמיקת 'קו השבר', האתגר הוא השלמת העיבוד, בעוד שבדינמיקת 'עוד לבנה בחומה' לא פעם האתגר הוא לזהות את כל האירועים שעדין משפיעים עלינו, כי הם לא מהמדרג הגבוה ביותר, וכי הם משפיעים באמצעות השפעה המצטברת.
לשם כך חשוב מאד לבחור מטפל EMDR שמומחה בעבודתו. זה מה שאנחנו באים לספק בקליניקות מומחים בשיטת EMDR.

כל טוב,
ד"ר טל קרויטורו
מנכ"ל קליניקות מומחים בשיטת EMDR

 

מדריך מיוחד:
כל שעליך לדעת כדי לבחור את הטיפול הפסיכולוגי המתאים לך ביותר
  חדש באתר :
חדש! Accelerated EMDR 
אם אפשר לסייע במקרים ממוקדים תוך מספר שבועות, למה לא תוך כמה שעות?
  
קרא עוד >>
EMDR להתנהגויות פיצוי וכאבים רגשיים    
קרא עוד >>
EMDR בתקשורת - ראיונות וכתבות    
קרא עוד >>
סדרת הוובינרים של קליניקות מומחים בשיטת EMDR  הקלטות ותמלול הוובינרים - עכשיו באתר  
קרא עוד >>
טיפול EMDR בילדים    
קרא עוד >>
מכיון שהאם EMDR טהור מתאים או לא עבור הנסיבות הספציפיות שלך זו שאלה קריטית, אנחנו נותנים שירות בדיקת התאמה (טלפוני, ללא עלות) עם פסיכולוגים שהכשרנו לשם כך.
לתיאום בדיקת התאמה ללא עלות עם אחד הפסיכולוגים אנא התקשרו 1-700-70-90-76 או פנו דרך עמוד צור קשר

צור קשר | מפת האתר | תקנון האתר
powered by simply Ad |  Design by Curly Black
© כל הזכויות שמורות לרשת קליניקות מומחים בשיטת EMDR וד"ר טל קרויטורו
אייקון נגישות הצהרת נגישות